decodeURIComponent() ile encodeURIComponent() kullanımı

decodeURIComponent() ile encodeURIComponent() kullanımı

Bu yazımda sizlere decodeURIComponent() ile encodeURIComponent() kullanımından bahsedeceğim. Diyelim ki server’a bir veri göndereceksiniz ve mecburen string bir değer göndermek zorundasınız. Ya da server size mecburen içinde tırnaklar boşluklar özel karakterler içeren bir veri gönderecek. Gönderecek ama nasıl ? Yahu tırnak gibi özel karakterleri replace et, yok noktayı virgüle çevir, çift tırnaksa başına ters slash koy diye diye ömür geçer gönül geçmez… İşte burada imdada URI Component Fonksiyonu imdada yetişiyor.

İşte böyle bir html etiketini komple olduğu gibi server’a göndermek için encodeURIComponent fonksiyonunu kullanabiliriz. Böylelikle tüm özel karakterler boşluklar encode edilir ve server’a temiz pammıh gibin bir veri gönderilmiş olunulur.

Örneğin:

Gördüğünüz gibi JavaScript ile laps diye veriyi tamamen string ifade olacak şekilde çevirdik. Peki ya çevrilmiş string’i nasıl normale döndürürürüz?

İşte orada da karşımıza decodeURIComponent çözümü geliyor.

 

Erel Çolak

Front-End Developer olarak kendimi geliştiriyorum, HTML5, CSS3, JQuery, Bootstrap Gibi bir çok dille ilgilenmekteyim. WordPress, vBulletin, OpenCart, Moodle ve diğer CMS' ler konusunda aşırı bilgi sahibiyim ve de bu bilgileri elimden geldiğince paylaşıyorum. Trakya Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümünü okudum. Şimdilerde özel bir şirkette UI/UX Designer & Front-end developer olarak çalışmaktayım.

You may also like...

Bir cevap yazın