Opencart Sunucu / Hosting Taşıma

Merhabalar Opencart siteniz var ve de başka bir hosting firmasına ya da yerel sunucudan kendi sunucunuza aktarmak / taşımak mı istiyorsunuz? Bu biraz çetrefilli ancak bir o kadar da basit bir işlemdir. Öncelikle söyleyelim Öküz gibi yedek almadan bu işlemleri yapmayınız. Tavsiyem en az 3 er yedek almanızdır. opencart hosting taşıma işlemi için ilk yedeğiniz daima düzenlemeleri yapacağınız, ikinci yedeğiniz düzenleme olmadanki hali yani asıl hali olarak kalsın, 3. yedek de nolur nolmaz diye elinizin altında bulunsun.

Opencart bir web sitesini başka bir host’ a yani bşka bir sunucuya taşıma işlemi için öncelikle ;

1- Yönetim panelinize gelin veri tabanının yedeğini alacağız; dışa aktar butonuna basın ve özel aktarımda dosya tipini “zip” olarak seçin direk sql olarak da indirebilirsiniz ancak sıkıştırmanızı öneririm (Türkçe karakterlerde belki sorun çıkabilir). inen dosyayı 3 kere kopyalayın ve orada kalsın.

2- aynı şekilde ftp dosyalarını kopyalayacağız. bunun için de public_html dosyasını sunucu üzerinden (file zilladan direk atmayın masaüstüne falan) yine Zip formatında sıkıştırın ve indirin. neden zip ? çünkü zip formatında dosya isimleri bozulmaz; direk attığınızda dosyayı sürükle bırak ile türkçe karakterlerde sorun oluşur. bunun önüne sunucu tarafından yani admin panelinizden zip ile sıkıştırarak dosyaları indirerek geçebiliyoruz.

3- yeni hosting panelimize geliyoruz ve bir veritabanı oluşturuyoruz. veritabanı adı ve veritabanı kullanıcı adının ne olduğu burada önemli değil sağa sola bir yere not alın kafi olacaktır girdiğiniz bilgileri.

4- Daha sonra oluşturduk veri tabanını sıra geldi bu boş veri tabanına var olan yedeğini aldığımız veri tabanını aktarmak. php my admin içerisine gelin ve az önce oluşturduğunuz veri tabanına tıklayıp içe aktar seçeneğine tıklayın indirdiğimiz veri tabanı yedeğini seçip işleme başlayın. biraz bekleyin sonra yeşil bir uyarı ekranı gelecek şu kadar sorgu aktarıldı vs. vs. gibi şey yazacak.

5- derin bir nefes alın. çünkü buraya kadar sorun çıkmadıysa gerisi de bebe işi gibi gelecektir.

6-az önce aldığınız derin nefesi verebilirsiniz.

7- şimdi sıra ftp dosyalarının aktarılması işleminde. bunun için de sunucudan dosya yöneticisi bölümüne gelin ya da file zilla üzerinden direk olarak zip ile sıkıştırılmış public_html dosyasını sunucunuza atın. bekleyin. bekleyiiiin… hadi amaaa bit ulan dediğinizi duyar gibiyim. sabredin ve aktarım işleminden sonra hosting panelinize gidin. dosya yöneticisine girin ve orada zipli dosyayı bulup “extract” ya da “çıkart” seçeneğine tıklayın. Eğer bu işlemi File Zilla üzerinden falan yaparsanız çok uzun sürer. o yüzden sunucu üzerinden yapın bir iki saniye sürüyor.

8- Sıra geldi config.php dosyalarını (2 adet) düzeltmeye ; -bunları masaüstüne indirebilir ya da cpanel’iniz izin veriyorsa metin şeklinde düzenleme seçeneği ile açın- anadizin(public_html) ve de admin klasörünün içlerinde bulunan config.php dosyasını herhangi bir metin editörü ile açın ve veri tabanı bilgileri ile klasör yapısı bilgilerini yenilerine göre düzenleyin.

9- Siteadınız.com/admin ‘ e giriş yaparak sitenizin açıldığını görün ve direk olarak kullanıcı gruplarından admin’e yani kendinizin yetkisini en üst düzeye çekin efendiler. sonrasında aktarım işlemi tamamiyle gerçekleşmiş olmakta siteniz aktif bir şekilde taşınmış olmaktadır.

You may also like...

5 Responses

 1. isimsiz dedi ki:

  Bu kadar mı yani? Bu yazı yarım kalmamış mı? Birde aramada ilk başta çıkıyor. Bari yazıyı tamamlayın.

 2. Erel Çolak dedi ki:

  talebiniz üzere yazımın devamını yazmış bulunmaktayım. cidden eksik yazmışım neden böyle bir şey yaptım anlamadım. kusura bakmayın.

 3. Eren dedi ki:

  Teşekkürler Çok Faydalı Oldu…

 4. serkan dedi ki:

  merhaba config dosyalarinda dir bolumunede siteadi.com olarak mi degistirmemiz gerekiyor.

 5. Ramazan Bardan dedi ki:

  Çook teşekkürler baya bi uğraşmıştım sayenizde sorunu hallettim teşekkürler 😀

Bir cevap yazın