WordPress Site Aktarımından Sonra Türkçe Karakterli Resimlerin Görünmemesi Sorunu ve Çözümü

WordPress bir web siteniz var , aktardınız local host’ tan ya da ne bileyim ; bir sunucudan başka bir sunucuya. veri tabanını hallettiniz ftp yi yolladınız ancak o da ne her şey düzgün giderken bir bakıyorsunuz içerisinde türkçe karakterler bulunan resimler yalan olmuş görünmüyorlar ! oh my gosh diyorsunuz da diyorsunuz. Kafayı yedirttirir. Zip uzantılı sıkıştırma ile yedek de almamışsınız. alsanız da yine de aynı sorunla karşılaşıyorsunuz.

Korkmayın ilacınız bende (senin ilacın bende abla geaah).

wordpress sitenizi aktardıktan sonra türkçe karakterli resimlerin görünmemesi sorununu çözmek için öncelikle sabırlı olmanız gerekmektedir.

Örnek bir site görseli ahanda aynı sorun ; resimleri türkçe isimlendirmişim gümlediler. şimdi ise bu sorunu halletmenin yolunu sizlerle paylaşıyorum.

wordpress-site-aktarimindan-sonra-turkce-karakterli-resim-sorunu-01

wordpress-site-aktarimindan-sonra-turkce-karakterli-resim-sorunu-01

1- FTP Dosyalarınızdan wp-content/uploads/ klasörüne gelin

wordpress her imajı 4 boyutta kaydeder, o yüzden yalnızca orijinal dosyaları sırasıyla seçin… evet biraz zahmetli ama nabak hacı !

Seçtiğiniz her dosyayı klasörler halinde bir yerde depolayın; örneğin uploads klasörünün içerisinde 2014 klasörünün içerisinde 08 adlı klasördeki imajlarla çalışıyorsunuz, gidin masa üzerine ve 2014 diye bir klasör açın ve 08 diye dosya oluşturun. ve 08 klasöründeki seçtiğiniz her resmi bu klasöre atın kafanız karışmasın diye bu işlemi yapıyoruz.

2- WordPress paneline gelip ortam yükleme seçeneğine tıklayın

ve bu masaüzerindeki 08 klasörünün içerisindeki her bir görseli upload edin. evet her birisini !

3- Sonra ftp bağlantısı ile (filezilla ile girebilirsiniz) uploads klasöründe en son yüklediğiniz görselleri bulun hepsini 2014/08 diye bir klasör oluşturup onun içine taşıyın.

geçmiş olsun.

You may also like...

4 Responses

  1. murat çay dedi ki:

    uv baby, deneyeceğim. teşekkürler.

  2. chat dedi ki:

    İyide hocam 15 000 tane resim var tek tek nasıl yapalım hepsini ?

  3. murtaza dedi ki:

    gerçekten kimsenin aklına gelmeyecek harika bir yolmuş tebrik ederim

Bir cevap yazın