JavaScript’te Object.entries(), Object.keys() ve Object.values() metodları

JavaScript’te bir objenizin içindeki property’leri key ve value’ları ile birlikte ya da ayrı ayrı görmek istiyorsunuz. Örneğin yahu bana bir response dönüyor ama bu response’ta dönen object tam olarak neleri içeriyor görmek istiyorum dediğinizde mis gibin çözüm sizlere Object.keys.

Object.keys() metodu sizlere ilgili object’in aldığı key değerlerini bir array olarak döndüren metodtur.

let user = {
  name: 'Erel',
  lastName: 'Çolak',
  title: 'Some Kind Of Developer'
}
Object.keys(user)
// output:
// ["name", "lastName", "title"]

Gördüğünüz gibi dönen array bizlere direk olarak object’deki property’lerin key değerlerini vermekte. Mis gibin özellik değil mi? Peki ya key’leri biliyoruz ancak gelen değerleri direk görmek istiyorsak? İşte o zaman kullanacağımız metod Object.values() metodudur. Bu metod yine aynı şekilde ilgili değerleri bize array olarak geri döner.

let user = {
  name: 'Erel',
  lastName: 'Çolak',
  title: 'Some Kind Of Developer'
}
Object.values(user)
// output
// ["Erel", "Çolak", "Some Kind Of Developer"]

Amanin! Omen Tonrem! gördüğünüz gibi herhangi bir object’nin bu şekilde key ve value’larına erişmek onları bir array içerisinde göstermek mümkündür. Peki ya hem key’i hem de value’yu göstermek istersek? İkisi de aynı anda yani. İşte o zamansa yapacağımız şey Object.entries() metodunu kullanmak olacaktır.

Object.entries() metodu ise bizlere hem key’i hem de value’yu bir array içerisinde döner ve object içerisinde kaç tane property varsa her birisi için ayrı array içerisinde ilgili değerleri sunar. Nasıl mı? Cümle biraz devrik oldu ama idare edin.

let user = {
  name: 'Erel',
  surname: 'Çolak'
}
Object.entries(user)
// output
// ["name", "Erel"], ["surname", "Çolak"]

Hadi geçmiş olsun yiğidolar koçerolar yumulun şimdi koda.

You may also like...

Bir cevap yazın