javascript

getElementById nedir kullanımı

getElementById fonksiyonu ile bir html dökümanında belirli bir id’ye sahip bir HTML elementini bulabilir ve de özelliklerini değiştirebilirsiniz. id tekil olduğu yani benzersiz olduğu için getElementById şeklinde yazılır. diğer bulma yöntemlerinde genelde Elements şeklinde çoğul kelime ifadesi belirtilir.

Şu id’ ye sahip div, span, input artık her neyse onu bul ve onun rengini şeklini şemasını değiştir, yok et, üzerine bir şeyler ekle, içeriğini sil, içeriğine bir şeyler ekle oradan buraya taşı div ise span yap, span ise git onu gizle … sayamayız tamamen size kalmıştır getElementById ile yapabilecekleriniz.

Kullanımı ise oldukça basittir. Öncelikle getElementById kullanımı için yapmanız gereken şey

Bu şekilde ne yapmış olduk ?

Dökümanda html elementinin id’si paragraf1 olanı değişkene atamış olduk. İşte kullanımı bu şekildedir arkadaşlar.

Erel Çolak

Front-End Developer olarak kendimi geliştiriyorum, HTML5, CSS3, JQuery, Bootstrap Gibi bir çok dille ilgilenmekteyim. WordPress, vBulletin, OpenCart, Moodle ve diğer CMS' ler konusunda aşırı bilgi sahibiyim ve de bu bilgileri elimden geldiğince paylaşıyorum. Trakya Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümünü okudum. Şimdilerde özel bir şirkette UI/UX Designer & Front-end developer olarak çalışmaktayım.

You may also like...

Bir cevap yazın