javascript

JavaScript ile HTML elementlerini bulma ( getelement yolları)

JavaScript ile html elementlerini bir çok şekilde bulabilir ve de ilgili değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl mı ? Örneğin id’si erel olan bir div’ in şeklini şemasını değiştirmek istiyorsunuz ya da class’ ı hacı olan bir div’ in aynı şekilde direk olarak bunu yapmanız mümkündür JavaScript ile çünkü JavaScript bunu html etiketlerini kontrol ederek başarmaktadır. Nasıl ki öncelikle şunu belirlemelisiniz ; aradığınız belgede şu id’ deki elementi bul dedikten sonra o elemente dilediğinizi yaptırabilirsiniz.

JavaScript ile HTML elementlerini id’ye göre, class’a göre,  etiketin adına göre, CSS seçicisine göre, nesne koleksiyonuna göre bulabilirsiniz.

HTML elementini id’sine göre bulma : getElementById

HTML elementini etiketin adına göre bulma : getElementsByTagName

HTML elementini sınıf adına göre bulma : getElementsByClassName

HTML elementini css seçicisine göre bulma : querySelectorAll

şeklinde bağlantılara tıklayarak ilgili bölümleri öğrenebilirsiniz.

Erel Çolak

Front-End Developer olarak kendimi geliştiriyorum, HTML5, CSS3, JQuery, Bootstrap Gibi bir çok dille ilgilenmekteyim. WordPress, vBulletin, OpenCart, Moodle ve diğer CMS' ler konusunda aşırı bilgi sahibiyim ve de bu bilgileri elimden geldiğince paylaşıyorum. Trakya Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümünü okudum. Şimdilerde özel bir şirkette UI/UX Designer & Front-end developer olarak çalışmaktayım.

You may also like...

Bir cevap yazın