Kategoriler
Genel

HTML 5 tel: ile Telefon Numarasına Tıklanınca Arama Yapma

Merhabayın. Bu yazımda sizlere html5 ile birlikte gelen web sitelerindeki telefon numaralarına tıklandığında akıllı cihazınızın ekranına otomatik olarak arama yapmaya hazır şekilde gelmesinden bahsedeceğim.

Çok basit bir kullanımı mevcuttur bunun. ama öncesinde html5 ile telefon numarasına tıklanınca arama yapma hakkında ön bilgilendirme vermekte faide görmekteyim. Efendiler !!! Bir çoğunuz biliyordur. İnternet üzerinde eposta linkine tıkladığımızda bizi eposta varsayılan uygulamasına gönderir ve tıkladığımız epostaya eposta göndermemizi sağlar. Peki ne sağlar ? “mailto: ” tabi ki de. mailto yu kullanırken öncelikle bir “a” etiketi açar sonrasında href bölümüne “mailto:info@erelcolak.com” yazarız. ve sonrasında etiket ile işimizi bitirip tıkladığımızda belirttiğimiz epostaya çatırt diye eposta göndermesini sağlarız kullanıcının.

HTML5 ile gelen yeni özelliklerden birisi de kullanımı mail to ile birebir aynı olan “tel:” dir. bu tel denilen şey bağlantıya tıklanıldığında arama ekranına telefon  numarasını yerleştirir ve arama yapmaya hazır hale getirir.

oldukça basit kullanımı mevcuttur.

<a href=”tel:05055555555″>0505 555 55 55</a>

şeklinde yazarsanız eğer ; telefondan giren bir kişi tıkladığında bu bağlantıya direk olarak arama ekranında bu numara görünür ve de geriye tek bir şey kalır : YES TUŞUNA ABANMAK…

bir başka yazıda görüşmek üzere. esen kalın.

Yazar Erel Çolak

Front-End Developer olarak kendimi geliştiriyorum, HTML5, CSS3, JQuery, Bootstrap Gibi bir çok dille ilgilenmekteyim. WordPress, vBulletin, OpenCart, Moodle ve diğer CMS' ler konusunda aşırı bilgi sahibiyim ve de bu bilgileri elimden geldiğince paylaşıyorum. Trakya Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümünü okudum. Şimdilerde özel bir şirkette UI/UX Designer & Front-end developer olarak çalışmaktayım.

“HTML 5 tel: ile Telefon Numarasına Tıklanınca Arama Yapma” için 1 yanıt

Bir cevap yazın