JavaScript Temelleri – Değişken İsimlendirme

Bir önceki derste JavaScript’te değişken tanımlama nasıl yapılır, JavaScript’te değişken tanımlarken dikkat edilmesi gerekenler gibi konulara değinerek giriş yapmıştık. Bu yazıda ise değişkenleri adlandırırken nelere dikkat edeceğiz bunları öğreneceğiz.

JavaScript’te değişkenleri tanımlarken bir takım kurallara uymak zorundayız. Bunların en başında değişkeni isimlendirirken yani adlandırırken dikkat etmemiz gereken kriterler.

JavaScript’te bir takım anahtar kelimeler mevcuttur. Örneğin değişken tanımlamamıza yarayan “var” kelimesi bir anahtar kelimedir. ve var adında bir değişken tanımlamanıza JavaScript müsade etmez.

JavaScript bu gibi bir çok anahtar kelimenin değişken adı olmasına izin vermez ve syntax error verir. Merak etmeyin bütün listeyi aklınızda tutmanız gerekmiyor yalnızca bilmeniz gereken bir takım kurallar mevcut. Bu kurallar dahilinde değişkenleri adlandırırsanız sorun kalmayacaktır.

Değişkenler sayıyla başlayamazlar. örneğin 1degisken diye bir değişken tanimlayamazsınız ancak sayıyla bitebilirler yani degisken1 şeklinde tanımlayabilirsiniz.

Değişken tanımlarken kullanılan semboller $ ve de _ işaretleridir. evet 2 adet. Örneğin degisken# şeklinde bir değişken olmaz ya da @eposta şeklinde bir değişken olmaz. ama fiyat$ şeklinde ya da fiyat_urun ya da fiyatUrun şeklinde (her kelimenin baş harfi büyük olacak şekilde kelimeleri ayırabilirsiniz) değişken tanımlayabilirsiniz.

Peki ya değişkenleri isimlendirmek ne işimize yarayacak ? yarın bir gün aynı programda bir değişiklik yapmak istediğinizde ya da öylesine ne yazmışım burada dediğinizde açınca ekrana bön bön bakmayın diye düzgün isimlendirmeniz şarttır. değişkene x diye değer vermeyin direk ilgili alanın ilgili bölümünü falan isimlendirin. Örneğin urun_adi, urun_seriNo, urun_uretimTarihi ya da urun_barkod_numarasi.

Herhalde Türkçe karakterli kodlama konusundaki mevzuyu söylememe gerek yoktur diye düşünerek bu yazıyı bitiriyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın