Sahibinden.com’dan Araba Satın Almak ve İnsanımızın Ağır Eksiklikleri

Merhabalar, efenim birden esti araba alayım dedim sahibinden.com üzerinden şöyle güzelcene bütçeme uygun bir araba bakayım dedim. Daha önce araba eksikliği yaşamamış bir insan olarak; arabadan hiç anlamayan ben son derece bilinçsiz bir şekilde girilmiş olan ilanlar arasında kendimi kaybettim. Gün geçtikçe resmen sinir stres yaptırttı bana bu sahibinden.com’a ilan giren(!) insanlar. Öyle ki bir jargon geliştirmişler; resmen kesin dünyanın en güzel arabası bu diyorsunuz ya da sizin öyle diyeceğinizi zannederek giriyorlar ilana cümleleri. Ama değiller.

Bir arabadan benim beklentim tam olarak kliması olsun mümkünse dizel olsun olamıyorsa lpg’li olsun ve fiyat olarak tam olarak 17 000TL’yi geçmesin. evet bu üç kriter benim istediğim kriter marka model renk falan hiç bir şekilde önem arz etmemekte benim açımdan. Ama insanımız o kadar saçma ilanlar girmişler ki ne araba hakkında bir fikir sahibi olabiliyorsunuz ne de satan kişinin nasıl bir çakallık yaptığı konusunda bir fikriniz oluyor. Resmen brainstorm’lar eşliğinde araç hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyorsunuz ve teleskopik yakınlaştırmalar ile arabanın neresinde ne var çizikleri nerede güneş yanığı var mı falan tespit ediyorsunuz. Edebilirseniz…

Yahu araç satıyorsun ya. İnsanlar marketten yumurta bile alırlarken artık kalori değerlerine bakar, nerede üretilmiş, organik mi değil mi gibi kriterlerden süzerlerken senin koskoca binlerce karakterlik metin alanına “aracım kusursuzdur alıcısına hayırlı olsun” yazman sence o aracı ne kadar sürede sattırır? İnsanlar para verecekler hem de az değil kiminin belki yıllarca çalışıp kazanıp biriktirdiği o parayı bir kerede harcayacağı o aracı senden alacak ama alamıyor neden? çünkü gitmişsin; “herhangi bir eksiği yok hasar kaydı yok hayırlı olsun” yazmışsın üzerine hiç bir şekilde ilanın alanlarını doldurmamış; klimalı mı, abs’si var mı, direksiyonu hidrolik mi vs. bilgileri boş bırakıp siktir olup gitmişsin ilanın başından. Hatta direk “detaylı bilgi telefonda verilecektir” diyerek hiç bir bilgi girişi yapmadan koca arabayı internet üzerinden satın almaya çalışan insanların beğenisine sunuyorsun. Doldur arkadaşım o bilgileri. Doldur ki insanlar senin o sikindirik 5 cümleyle bile tanımlayamadığın aracını milyon ilanın bulunduğu sitede laps diye bulsunlar. Ama yok. aracım muayyerdir yazıp gönder ilanı siktir et.

İki tane de fotoğraf koy dışarıdan ve uzaktan. hani aracın içinin bi önemi yok ne de olsa yutturacaksın gelince alan illa ki alacak diyorsun. Ama merak etme alacak olan zaten o şekilde alacak o yüzden senin korkun aracın satılamayacak olmasında. Satın almazlar aracın içini görürlerse; kliması çalışmıyor göstermeyelim, direksiyonun yanından çekeyim de açılımş hava yastığının olduğu yerdeki izler belli olmasın… Senin derdin tamamen aracı itelemek olmuş birilerine. Paramı alayım da ne bok yerlerse yesinler derdindesin.

İlanları tam olarak doldurmaya neden bu kadar özen göstermiyorsunuz anlamıyorum. Örneğin araba izmir’de diyelim. İstanbul’dan kalkıp oraya gidip arabayı alacağım diyelim gittiğimde bir sürprizle karşılaşmamam lazım ki; o arabayı bilerek oraya gideyim. He sonradan ya abi sorma he he az önce patladı airbag ya yaptırdık biz de sen gelmeden hemen önce oldu he he he dersen kafa göz dalar o arabanın egzozundan içeri sokarım seni bilesin.

Hani insanların dürüst olmasını beklemekten bıkmak bir yana az buz paralar yatırılmayan 2. el araç sektöründe bu kadar hile hurdanın dolanması gerçekten içler acısı bir durum. Sahibinden.com’dan haftalarca araç baktım ama en sonunda aldığım aracı görmeden aldım zira boyun eğdim. Hangi aracı satın alacağıma değil; insanların düzenbazlıklarına.

Oldu ya siz de araç sahibi olmak istediniz ve girdiniz siteye açıklamalara göz gezdiriyorsunuz. Bir jargon gelişmiş anlayabildiklerimi şuraya açıklayayım da içiniz rahat etsin sahibinden.com’da gezerken

alıcısına hayırlı olsun

-Sikimde değilsin ama hayırlı olsun kardeşim

aracın motor ve yürüyen aksamı sorunsuzdur

-Arabada deli gibi hasar var en az 10 15 bin arası ama yürüyor araba gidiyor.

bütün bakımları yeni yapılmıştır

-Yeni !? ne kadar yeni ? göreceli bir kavram o yüzden güvenmemekte fayda var

güneş yanığından ötürü boyalı

-Güneş yanığı olduğuna emin misin? her yeri mi güneşten yandı derler adama.

pazarlık payı vardır

-Geçirebildiğim kadar geçiririm demek istiyor ama siz de indirebildiğiniz kadar indireceksiniz. Arabadan iyi anlıyorsanız ne ala zira her bir hasarın ne kadar tuttuğunu bilmeniz yararınıza olacaktır.

bel altı boyası vardır

-en ifrit olunası tabirlerden birisi de bu. bel altı boya… araç yanlardan veya arkadan ve ya önden darbe yemiş takla atmamış demektir.

hasar kaydı yoktur

-arabayla kaza yapıldı evet ama bu resmiyete yansımadı demektir.

kısa süreliğine ticaride kullanılmıştır

yani en az 300 000 km yapmış ve kilometresi sikilmiş sıfırlanmıştır.

arac fotoğraflarda görüldügü gibidir

bunun kadar saçma başka bir cümle var mı acaba ulan aracı zaten fotoğrafta gördüğümüz gibi olmasını bekleriz.

You may also like...

Bir cevap yazın