JavaScript Temelleri – Prompt ile Kullanıcıdan Bilgi Almak

Merhabalar bir önceki dersimizde konsol kullanımından bahsetmiştik. Bu aşamaya kadar kullanıcıya 3 farklı şekilde mesaj göstermeyi öğrenmiştik. Bunlar alert, document.write ve de console.log şeklindeydi. Bu yazıda ise kullanıcıya form şeklinde sunduğumuz alanlara girilen bilgilerle çalışmaya başlıyoruz. Tarayıcılar bizlere bu olanağı promt ile sunmaktadır.

prompt("Adınızı Giriniz");

prompt üstte görüldüğü gibi aslında alert fonksiyonundan farksız bir şekilde yazılmaktadır. promt aslında bir textarea açar ve de üzerine belirtmek istediğiniz mesajı getirir. Böylelikle kullanıcıdan dilediğimiz bilgiyi alabiliriz.

Prompt komutunu kullandığımızda kullanıcı pencereyi gördüğünde karşısına gelen textarea’ya girdiği bilgi artık bilgi’den ziyade değişkenlere atanabilir bir “değer” olarak nitelendirilir. Evet doğru duydunuz. buradaki bilgiyi değişkene atayabilmekteyiz bir değer olarak. peki ama nasıl ?

var kullanici_adi = prompt("Adınızı Giriniz");

burada kullanici_adi adlı bir değişken tanımladık ve bunun değerini prompt fonksiyonunda girilen değer olarak belirledik. işte başlıyoruz yavaş yavaş kullanıcıdan bilgiler alıp bunları işlemeye. Şimdi bunu biraz daha geliştirip alert içerisine bu kullanici_adi adlı değişkeni yazdıralım.

var kullanici_adi = prompt("Adınızı Giriniz");
alert(kullanici_adi);

çok güzeeeel şimdi elimizde neler var bir göz atalım ;

kullanıcıya bilgi girişi ile adını girmesini söylüyoruz.

sonrasında ise kullanıcının adını ekrana yazdırıyoruz. biraz modifiye edelim mi sanki öyle bi şeyler mi yapalım… hmmm hadi o zaman direk merhaba kullanici_adi siteye hoş geldin vs. gibi şeylerle kafa yoralım.

You may also like...

Bir cevap yazın