Yüklenen dosya buraya taşınamadı: wp-content/uploads Çözümü

wordpress kullanıcılarının nadiren aldıkları ama küfürlerle eşlik ettiği hatadır. Bir kaç olasılık mevcuttur.

1- Düşük ihtimalli çözüm (%1 ihtimal bundan kaynaklıdır)

ftp programınızla sitenize bağlanın. Uploads klasörüne gelin ve de adını değiştirin örneğin ; uploads2 yapın, şimdi de kendiniz bir dosya oluşturun ve adını küçük harfler kullanarak uploads yazın. enter’a basın eğer hala resim yükleyemiyorum diyorsanız aşağıdaki ihtimal sizi doğru yola götürecektir.

2-CHMOD Dosya izinlerinizi kontrol edin (%99 ihtimal bundan kaynaklıdır)

her şeyden önce buna göz atın. Yüklenen dosya buraya taşınamadı: wp-content/uploads şeklinde bir hata alıyorsanız sorun wordpress’ in kendisinde değildir %99 ihtimal sunucunuzdaki CHMOD ayarlarınızdadır. peki nedir bu CHMOD ayarı ? windows’ ta herhangi bir klasörün üzerine sağ tuşla basıp özellikler dediğinizde karşınıza çıkan pencerede “salt okunur”, “gizli” gibi seçimler görürsünüz. işte bu dosya ve de dosya içine bir bilginin yazılıp yazılamayacağını okunup okunamayacağını gösterir. WordPress php tabanlı olduğu için windows gibi bir işletim sistemi olan ; Linux makinede çalıştırabilirsiniz. Ve linux’ ta CHMOD ayarlarınızı server yönetim paneliniz üzerinden yaparsınız.  ya da ftp programları üzerinden de yapabilirsiniz.

1- panelinize girin ve file manager bölümüne tıklayın

2-HTTPDOCS klasörünün içine girin

3-wp content bölümüne tıklayın

4-uploads klasörünü seçin ve permissions (izinler) bölümündeki rwx rw rx gibi yazan yere tıklayın

5- her şeyi seçin ve tamam’a basın.

işte bu kadar basit ! bu işlemi ftp programlarınızdan (filezilla, cuteftp) da yapabilirsiniz bu sefer de windows’taki gibi sağ tuş özellikler diyerek oradan chmod ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

You may also like...

2 Responses

  1. mehmet dedi ki:

    hocam eyvAllah ya çok işime yaradı. Emeğine sağlık

  2. Ömer Yetim dedi ki:

    adamsın adam bu yorumu hakettin 🙂

Bir cevap yazın